August 2015

Muhteşem Bir Final

Yarışın son gününde yarışmacılar Hitit uygarlığının kalıntılarını takip ederek podyum seremonisi için Ankara'ya ulaştı. TransAnatolia 2015'in son etabı da en az diğerleri kadar macera doluydu.

Yamaha pilotları Helder Rodrigues ve Alessandro Botturi etabın en hızlı zamanlarını kaydetti. Onları KTM'nin Katalan sporcusu Laia Sanz izledi. 3000km ve 7 günün ardından Gerard Farres Guell zafere ulaştı. Helder Rodrigues Ankara'ya ikinci sırada ulaştı. Alessandro Botturi podyumun son basamağında yer aldı.

Phenomenal Finale

On the final day of the event competitors followed the Hittite ruins to reach Ankara for finish ceremonial. Last stage of TransAnatolia 2015 was as adventurous as the previous stages.

Yamaha riders Helder Rodrigues and Alessandro Botturi set the fastest times and they were followed by KTM's Catalan rider Laia Sanz. At the end of 3000km and 7 days Gerard Farres Guell claimed the victory. Helder Rodrigues came Ankara in runner up position and Alessandro Botturi took to the final podium place.

Finale Bir Kala

Yarışın sondan bir önceki günü en uzun ve zorlu günlerden biriydi. Günü tamamlayan yarışı bitirdi denilebilir. Altıncı güne başlamadan önce yarışmacılar atak yapmak için son fırsatlarını değerlendirdi.

Himonsa takımından Gerard Farres Guell günün en hızlısı olarak liderliğini korudu. Helder Rodrigues hem genel klasmanda hem de günün klasmanında Guell'i takip etti. İtalyan Vanni Cominotto etkileyici bir zamanla günün en hızlı üçüncü pilotu oldu. Bir diğer İtalyan pilot Alessandro Botturi genel klasman üçüncülüğünü devam ettirdi.

What a Penultimate Day

Penultimate day of the event was one of the longest and thoughest. Who completed the day almost finished the event. Competitors seized their chances for attacking prior to the start day six.

This time Himonsa's Gerard Farres Guell took the stage win and kept his leading position. Helder Rodrigues followed him in both day and overall classification. Italy's Vanni Cominotto was the third fastest with an impressive outing. Another Italian Alessandro Botturi hold his place in P3.

Pages