TransAnatolia's blog

7. TransAnatolia Rally Raid Macerasi Sona Erdi

Her yıl Ağustos ayının son haftası düzenlenen Transanatolia Rally Raid’de bu yıl İzmir’ den başlayan rota, Batı Toroslar üzerinden ilerleyerek ilk kez farklı bir noktada, Samsun’ da sona erdi.

Dünya’nın en zorlu yarışları arasında yer alan Transanatolia Rally Raid, 19 Ağustos Cumartesi günü İzfaş’ın ev sahipliğiyle, Fuar İzmir’ den start alarak yedi günde toplam 2,850 km yol katederek Samsun’ da sona erdi.

Slide Image: 
7. TransAnatolia Rally Raid Macerasi Sona Erdi

7th TransAnatolia Rally Raid Has Reached Samsun for the Finish

TransAnatolia an August classic has reached Samsun after six days of pure adrenaline, adventure and competition.
Slide Image: 
7th TransAnatolia Rally Raid Has Reached Samsun for the Finish

Seventh Edition of TransAnatolia

Transanatolia Rally Raid run during the last week of August every year will start in the city of İzmir this year, following Western Taurus mountains to reach the city of Samsun following a different route for the first time.

Transanatolia Rally Raid is considered among the most challenging races of the world and this year, hosted by İzfaş, the race will start at Fuar İzmir and will finish in the city of Samsun after racers complete a track of 2850 kms in seven days.

Slide Image: 
Seventh Edition of TransAnatolia

TransAnatolia'nın Yedinci Edisyonu

Her yıl Ağustos ayının son haftası düzenlenen Transanatolia Rally Raid’de bu yıl İzmir’ den başlayan rota, Batı Toroslar üzerinden ilerleyerek ilk kez farklı bir noktada, Samsun’ da sona erecek.

Dünya’nın en zorlu yarışları arasında yer alan Transanatolia Rally Raid, İzfaş’ın ev sahipliğiyle, Fuar İzmir’ den start alıp yedi günde toplam 2,850 km yol katederek Samsun’ da finish görecek.

Slide Image: 
TransAnatolia'nın Yedinci Edisyonu

2800 km'lik Maceranın Detaylı Rotası

2016 macerası Anadolu'nun Batısından Kuzeyine uzanan parkurda gerçekleşecek. Ege Denizi'nden başlayacak olan yarış Karadeniz'de son bulacak. Start seremonisi İzmir'de, finiş podyumumu Samsun'da olacak.

TransAnatolia tarihinde ilk kez yarış başladığı yerden farklı bir noktada sona erecek. Video galerisinde rota animasyonu videosunu bulabilirsiniz.
Slide Image: 
2800 km'lik Maceranın Detaylı Rotası

2800 km's of Pure Adventure

2017 edition will run between the Western and the Northern parts of Anatolia. A route from Aegean Sea to Black Sea will be followed. Izmir will host the start ceremonial and Samsun will be the place for finish podium.

For the first time in TransAnatolia history the rally will finish on a city other than its starting point. Check our video gallery for the animated route video.
Slide Image: 
2800 km's of Pure Adventure

TransAnatolia 2017 Route is Announced

The unique adventure from Izmir to Samsun begins at August 19. The route starting from the Aegean Sea goes to the Mediterranean and then to the Black Sea. This years "Round the Anatolia" tour takes eight days.

Registration for TransAnatolia 2017 is open. You can benefit from early bird pricing. Please refer to entry fee page for more information.

TransAnatolia 2017 Rotasını Çizdi

İzmir'den Samsun'a kadar sürecek eşsiz serüven 19 Ağustos'ta başlıyor. Ege'den başlayıp Akdeniz'e oradan da Karadeniz'e uzanan "Devr-i Anatolia" sekiz gün sürecek.

TransAnatolia 2017 için kayıtlar açılmış bulunmaktadır. Erken kayıt yapan yarışmacılarımız indirimli kayıt ücreti uygulamasından yararlanabilecektir. Erken kayıt tarihleri ve indirimli fiyatlar için ilgili sayfayı inceleyebilirsiniz.

TransAnatolia'dan Üç Yarış

RallyAntiphellos, TransAnatolia ve BajaAnatolia ile 2017 yılı TransAnatolia Spor Organizayonları için dopdolu geçecek. 2017 yılında organize edilecek iki baja yarışından ilki olan RallyAntiphellos 27 Nisan'da start alacak. İkinci yarışa olan BajaAnatolia ise 2 Kasım'da başlayacak. İki baja yarışının arasında ise TransAnatolia gerçekleştirilecek.

2017 takvimiz aşağıdadır.
  • RallyAntiphellos 27-30 Nisan 2017
  • TransAnatolia 19-26 Ağustos 2017
  • BajaAnatolia 2-5 Kasım 2017

Three Events by TransAnatolia

2017 will be a packed year for TransAnatolia Sport Organisation with RallyAntiphellos, TransAnatolia and BajaAnatolia. Two baja and one rally raid event will be organised. Starting with RallyAntiphellos on April 27 continued by TransAnatolia on August 19 and BajaAnatolia on November 2 there will be three events in the course of 2017.

Here is the full event calendar.
  • RallyAntiphellos 27-30 April 2017
  • TransAnatolia 19-26 August 2017
  • BajaAnatolia 2-5 November 2017

Pages