TRANSANATOLIA RALLİSİ'NDE NE OLDU? NE BİTTİ?

Tam 2850 KM ve 7 gün boyunca süren Türkiye’nin en uzun Rally/Raid’i Transanatolia, Efes’te yapılan finishin ardından son buldu.Motosiklet kategorisinde iki İspanyol pilot Joan Pedrero ve Marc Sola Terradellas’ın rekabeti damga vurdu. Günlük toplam 400KMleri bulabilen etaplar toplamından sonra ikilinin arasındaki fark 30 saniye gibi göz açıp kapatıncaya kadar sürelerdeydi. En ufak hata yapanın arkadan gelen diğer İspanyol pilota geçilmesi hem rekabeti hem de seyir keyfini artırdı.


Bazen Pedrero’nun bazen de Sola’nın öne geçtiği bu rekabet, ne yazık ki Pedrero’nun 6. günde ufak bir kaza geçirerek 12. kaburgasını kırmasıyla son buldu. Hastahanede kontrolleri yapıldıktan sonra taburcu edilen Pedrero, yarışa devam edemese de centilmen tavırlarıyla “Kemal Merkit Centilmen Sporcu Ödülü” nü kazandı.


Daha önceki yıllarda yaptığı kazada hafif yaralanmasına rağmen motosikletini toplayıp yarışa devam ederek herkesin takdirini kazanan Ejder Erişti, bu yıl da aynı inatçılığını sürdürdü. Motosikletinin ciddi mekanik arızasından sonra bir gün start almayarak tüm günü tamirle geçiren Erişti, ertesi gün yine start almak istediğini belirterek geleneğini bozmadı.
Motosiklet kategorisinde genel klasmanda birinciliği Marc Sola Terradellas, ikinciliği Gerini Maurizio ve üçüncülüğü ise Dakar’da Türk bayrağını dalgalandıran Serkan Özdemir aldı.


 
Otomobil kategorisinde ise ilk günden beri liderliği bırakmayan Cenk Gürpınar/Osman Metin ikilisi yarışı lider bitirdiler. Tolga Yılmaz/Ebru Demirbay Erişti ikinciliği, Serhat Şükrü Saygılı/Orhan Doğan ise üçüncülüğü aldılar.


Bugüne kadar hep kamyonu ile yarışa gelen efsane isim Marino Mutti, bu yıl QUAD kategorisinde yarışa katılarak kendi kategorisinde ikinci oldu. QUAD sınıfının birincisi İtalya'dan Can-AM RENEGADE'i ile katılan Missimiliano POLETTI oldu.

SSV kategorisinde ise birinciliği Gianernesto ASTORI and Francesco TARRICONE ikilisi kullandıkları YAMAHA YXZ 1000R ile aldılar. Vito RAMPINO VE Federigo GUGLIELMI ise POLARIS RZR XP 1000 ile ikinciliği aldılar.

Tam 2850KM ve 7 gün boyunca süren yarış, sadece rekabetiyle değil aynı zamanda tarihe önem veren yapısı ile de özellikle yabancı yarışçılardan fazlasıyla takdir aldı. Birbirleri ile “Seneye görüşmek üzere” diye vedalaşan yarışmacılar sporun sadece rekabet değil aynı zamanda centilmenlik de olduğunu gösterdiler.

Seneye görüşmek üzere…